PREKAST NEDİR

PREKAST NEDİR

prekast nedir

prekast nedir

PREKAST NEDİR; dünyada GRC (glass reinforced cements composites) GFRC( glass reinforced fiber cements composites) olarakta bilinen ve 1970 li yıllardan sonra yapı uygulamalarında kullanılan lif takviyeli beton 1980 li yıllardan beride ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır.

Beton; çimento,agrega ve su içeren  hidrolik bir bağlayıcı  üründür. Hazırlanmış bir betona; düzensiz lif yapılı, doğal veya yapay malzemelerin eklenmesi ile elde edilen betona ise; lif takviyeli beton adı verilmektedir. Geometriye sahip; çelik,cam veya plastik lifler kullanılmaktadır. Ürünümüz fiber takviyeli beton grubunda cam fiber takviyeli bir beton çeşididir.

Yeni nesil prekast beton üretimlerinde lif takviyesi olarak AR tipi – alkaliye dayanıklı cam elyaf kullanılmaktadır.  E tipi cam elyafları ise zaman içinde çimentonun   alkaliye etkileri karşısında erimesi  nedeni ile kullanılmamalıdırlar.

PREKAST ÜRETİM; üretimini  yaptıgımız prekast elemanlar; beyaz çimento+özel silis kumu+çeşitli kimyasal maddeler+AR tipi cam elyaf+su ile oluşturulan karışımın çelik,poliyester,ahşap veya silikon kalıplara uygulanması ile elde edilmektedir.

Ürünümüzde çelik veya demir donatı olası deprem ve sarsıntılarda yüzey kılcal çatlamalara neden olabildiği için özellikle kullanılmamaktadır.

Portland çimento harcında çok iyi disperse olan cam lifleri  donatı görevi görmektedir.

Lif katkı malzemesi alkaliye dayanıklı cam elyaf olan prekast beton elemanlar,istenilen form ve yüzey dokusu saglaması ile büyük bir dizayn esnekliği sunmaktadır.

Üretimini yaptığımız FTB malzemesi, detaylara uygun olarak poliyester,çelik veya ahşap kalıplardan herhangi birine detayın gerektiği kalınlık oluşacak şekilde uygulanmakta, gerekli piriz aşamalarından sonra prekast elemanı montaja hazır hale gelmektedir.

PREKAST MONTAJ;  uygulama sırasında elemanın uygulanacagı yere ve zemine göre beton,tuğla,ytong dübelleri kullanılmakta gerekli yerlerde galvanizli ankraj elemanları yada konstrüksiyonlar kullanılarak kaynak yada vidalamak suretiyle montajlanmaktadır. Prekast elemanlarının ek yerlerinde poliüretan esaslı mastiklerle derz dolgusu yapılmaktadır.